• 2
  • 3
  • Madmeuasel Ell-Janet Bonny 10
  • Madmeuasel Ell-Janet Bonny 02
  • krasotka01
  • krasotka02
  • leone01
  • leone02
English (UK)Русский (РФ)Svenska (SE) Finnish (Suomi) Estonian (Esti)
Sa oled siin: Kodu Тõug Highland Fold / Stright

Highland Fold

Highland-fold tõugu kassid on Scottish-fold tõu pikakarvaliseks liigiks.

Käesoleval ajal töötab suurem osa kasvatustest šotlaste lühikarvaliste variantidega. Scottish-fold pikakarvaline variant hakkab meil alles ilmuma aretamise ja näitusringide lavale.

Highlandid on äärmiselt hurmavad ja iselaadsed. Neid võib eelkõige kanda poolpikakarvaliste kasside rühma. Karvakatte tekstuur on nendel väga omapärane – mahukas, siidine, ei lähe katuseks ja nõuab minimaalset hoolt.

Highland-foldi tekkimise lugu saab alguse kõige esimesest lontkõrvalisest kassist Suzi. Vaadates tema järeltulijate tõutunnistust, oli ta ise pikakarvaline ning tavaliste kodukassidega ristamisel sündisid tal pikakarvalised kassipojad.

Kahtlemata andsid retsessiivis šotlastele massiliselt pika karva geeni eksootilised kassid, keda ristati foldidega peamiselt selleks, et anda tõule uued värvingud. Niisiis kannavad paljud skottište liinid retsessiivis pika karvkatte geeni ning kahe lühikarvalise, pikakarvalisuse geeni kandva loomaga, sünnivad pikakarvalised kassid.

Siiani olid arendajate debattide tõttu šotlaste arendamise suhtes highlandid teenimatult kõrvale lükatud plaanipärasest tööst. Täna võib vaid vähene arv kasvandusi tunda uhkust kvaliteetsete tootjate – highlandide üle. Kuid situatsioon muutub tormikalt.

Varem ilmusid pikakarvalised voldid ja straightid aeg-ajalt lühikarvaliste šotlaste pesakonnas. Paljud isegi kvaliteetsete lühikarvaliste suguloomade pikakarvalised järglased omavad jooni, mis annavad tunnistust pärsia vere juurdesegamisest. Reeglina väljendub see lähedalasuvates silmades, silenenud profiilis, „allalastud“ näokeses, samuti karvakatte muutunud struktuuris, mis rohkem meenutab pärsia karvakatet. Nüüd, mil scottish-fold tõu arengu momendid on juba läbitud, kvaliteetsete loomade arv oluliselt suurenenud, nagu ka professionaalsete kasvanduste ja arendajate arv, haaratud tõust ja kõiki selle nüansse lihvimisest, on professionaalide vaated lõpuks pöördunud ka highlandide poole.

Võttes arvessevalitud arenguteemad, võib juba aasta-pooleteise pärast näha näitustel kvaliteetseid highlande, olgugi et veel oluliselt väiksemates proportsioonides kui pikakarvalised šotlased.

Kahtlemata on highlandid ära teeninud tähelepanu ja sihipärast aretamist!

 

Highland Straight (SFL71)

hailend-sraight

Keha: Keskmise suurusega, mõõduka pikkusega ümarate kontuuridega, ühesuguse laiusega õlgadest krupini. Kompaktne, lihaseline, keskmise luisusega, lühematel tugevalt seisvatel jäsemetel. Käpad tihedalt kokkusurutud varvastega. Liigutused vabad ja elastsed kõikides liigestes. Emakassid on veidi väiksemad isakassidest.

Saba: Suhtes kehasse pikk ja keskmise pikkusega (abaluu keskkohani), liikuv kõikides kaasliigestes. Eelistatavam on pikk saba.

Pea: Ümar, kumerusega kolju ja otsmik, ümarate põskede ja näokesega. Üleminek laiale ninaseljale on kergelt painutatud ilma laba ja küüruta. Profiili ülemine liin sujuv, ninaselg mõõduka pikkusega. Sarnad ümarad, põsed täidlased. Täidlased põsed on eriti märgatavad isakassidel. Lõug on hästi vormistatud, ümar, tugev, kuid mitte esileküündiv. Kooni laius ja ümarus on rõhutatud ümarate ja täidlaste padjakestega vibriss-viskepardide taoliselt. Pea asetseb lühikesel kaelal.

Kõrvad: Väiksemad ja keskmise suurusega, kitsalt avatud, sirgelt seisvad kergelt teravnevate otstega, kuid laiad põhjas, laialt ja kõrgelt paiknevad. Otsad veidi laiali aetud. Kõrva välispinnad on hästi alla lastud. Kõrvade sees tihedad ja puhmas harjakesed.

Silmad: Suured ümarad, eraldatud laia ninaga, laialt avatud ja armsa väljendusega. Silmade värv vastab karvakatte värvusele.

Karvkate: Keskmine ja pikk. Soovitav on koonu ja keha täielik kaetus, kuid võib esineda ka lühem karvkate koonul ja jäsemetel. Püksid, riputised sabal, puhmad varvaste vahel ja puhmad kõrvadest ja mokad peavad olema hästi nähtavad.

 Nina: Lühike, kerge paindega. Kerge pöid on lubatud. Mõõdukate liinidega profiil.