• 2
  • 3
  • Madmeuasel Ell-Janet Bonny 10
  • Madmeuasel Ell-Janet Bonny 02
  • krasotka01
  • krasotka02
  • leone01
  • leone02
English (UK)Русский (РФ)Svenska (SE) Finnish (Suomi) Estonian (Esti)
Sa oled siin: Kodu Тõug Scottish Fold

Scottish Fold

 

 Šoti lontkõrvaline kass ehk scottish fold (ingl.k. Scottish Fold) — lühikarvaliste kasside tõug kõrvalestade iseloomuliku ehitusega, mis on keeratud ette ja alla.

Seda tõugu kasside aretusega hakkas esimesena tegelema Šotimaa, mil 1961.aastal ilmus ühes farmidest ilmale tihedalt vastu pead surutud kõrvadega kassike nimega Suzi. Suzi´l omakorda sündis mitu kassipoega analoogsete kõrvadega. Just need kassid panidki aluse uuele tõule – Šoti lontiskõrvalisele (Scottish Fold).

Loomakeste originaalne ilme kutsus esile tõelise huvi nii kasside aretajate, kui tavapäraste harrastajate seas. Sellest ajast alates omavad lontkõrvalised kassid muutumatut nõudlust, kuigi lontkõrvaliste kassipoegade arv pesakonnas ületab harva poole arvust. Inglismaal seda tõugu alguses ei tunnistatud ja isegi keelati ära. See-eest Ameerikas, kuhu sattusid mõned lontkõrvalised kassid, algas tõeline buum, mis tingis tõu eduka arendamise. Lontkõrvalised kassid ilmusid Euroopasse taas ookeani tagant, ametliku staatuse sai tõug vaid 80-date aastate lõpus. Meie riigis ilmusid šoti lontkõrvalised kassid vähem kui 20 aastat tagasi.

Scottish foldide värvus on väga mitmekülgne – alates ühetoonilistest: mustadest, valgetest, helesinistest ja muudest kuni mustrilisteni: marmor-, kilpkonna-, tiigrivärvi. Karv on šoti lontkõrvalistel kassidel siidine, üsna lühike, puudutusel meeldiv, oma tiheduse ja paksusega meenutab plüüsi. Silmade värv vastab värvusele, kuid tavapäraselt on silmad erksat teemantvärvi.

Tegelikult pole šoti kasside välised andmed sugugi mitte peamine nendes kordumatutes loomakestes, nende iseloom ja maneerid on palju suurepärasemad. „Šoti kassid“ ilmutavad samaaegselt nii kõrget intellekti, kui rabavat intuitsiooni. Neid on kerge õpetada, kohanevad kiiresti tundmatus olukorras, on väga tagasihoidlikud ning tunnetavad alati peremehe meeleolu. Teie plüüsist šoti väikeloom leiab kohe üles oma tualeti ja mõistab, millega tohib mängida, millega mitte. Scottish fold tõu eristavaks omapäraks on agressiooni ja kättemaksutunde puudumine. Isegi kui foldike ei ole teiega millegagi nõus, ei lähe ta kunagi nurkasid kraapima ja teie susse märgistama – kass on sellest kõrgem: kui võtate ta sülle, on ta endiselt õrn ja suhtlemisaldis. Šoti lontkõrvalisel kassil on tasakaalukasiseloom, suur kiindumus kodusse ja peremehesse. Need on ideaalsed kassid nendele inimestele, kes armastavad tavatu välimusega rahulikke loomi.

Viimase neljakümne aasta jooksul on Šoti lontkõrvaline kass omandanud oma isikliku, äratuntava tüübi. Seda tõugu kasside omavaheline ristamine tingis toe-liikumissüsteemi häired. Seetõttu võib tõugu arendada vaid heterosigoodses vormis, see tähendab pideval ristamisel „normaalsete“, ilma lontis kõrvadeta isenditega – scottish straight´idega (ingliskeelsest sõnast „straight“ – otsene). Euroopa ja Venemaa aretajad ristasid mitte ainult straight´idega, vaid ka ameerika lühikarvalistega, Britannia kasside ja eksootidega. Seetõttu erinevad euroopa tüüpi šoti lontiskõrvalised kassid massiivse kehaehitusega, laia toesega ja mitte tihedalt pea vastu surutud kõrvadega, faktiliselt erinevad nad briti kassidest vaid kokkusurutud kõrvade poolest. Samal ajal kui Ameerikas aretatud foldid on harmoonilisemad: nendel on tihedalt pea vastu surutud kõrvad, absoluutselt ümar pea, kerge toes ja pikk saba, kuna ameerika aretajad kasutasid aretuseks vaid straighte, kes fonotüüpiliselt omavad väga palju ühist ameerika lühikarvalise kassiga (selle tõu esindajad osalesid aktiivselt šoti kasside välisilme täiustamisel Ameerikas).

Kassipojad:

Šoti lontiskõrvalise kassi kassipojad on väga mänguhimulised ja taltsad, armastavad veeta aega lastega, kuid võivad mitte armastada liialt kärarikast seltskonda, - seetõttu, kui teil on lapsed, peavad teie juurde kolima juba sotsiaalsuhtluse ja iseseisvusega kohanenud kassipojad. Alluvad kergesti dressuurile ning õpivad kiiresti selgeks tualetis käimise ja küünteteritaja kasutamise, mistõttu erilisi probleeme ei tekita.

Scottish foldide kassipojad sünnivad sirgete kõrvadega ning vaid kolme-nelja nädala möödudes saab selgeks, kas nad jäävadki sellisteks või „jäävad lamama“. Kaheteistkümne nädala vanuses võib määrata kassipoja klassi – on siis selleks näituste „show“ (vaid hästi peadligi olevate kõrvade korral või siis sirgete kõrvadega – kuid mitte kõikides felinoloogilistes süsteemides), tõu „breed“ või kodune „pet“.